Protez Saç İlgili Bilinmesi Gereken Tüm Gerçekler

Protez saç, yıllardan beri kullanılan ticari bir üründür. Üreticilerin veya uygulama yapan merkezlerin satış hacimlerini arttırmak için söylediği eksik ve yanlış bilgi yüzünden; insanlar protez saç hakkında bir çok yanlış bilgi edinmiştir.

O kadar çok bilgi kirliliği ve  eksik bilginin sonucunda insanlar hayal kırıklığına uğrar. Çünkü, birçok merkez, protez saçın  ilgi-zaman gerektirmediğini,  bakımlarının ayda bir defa yapıldığını, gerçek saçınızdan farkı olmadığını, rahatsızlık vermediğini,  hiç çıkmayacağını ve size özel üretildiğini söylemiştir. Kullanıcı da bu vaatler karşısında, kel kalmama isteğinin verdiği zaafla da durumu kabul edip, protez saç için ödemesini yapıp anlaşmıştır. Uygulama yapıldıktan sonra ise verilen vaatler karşısında beklentisi yüksek olan tüketici, anlatılanların hiç birinin doğru olmadığını görünce  büyük hayal kırıklığına uğrar.

Eğer siz de protez uygulaması yaptırmayı düşünüyorsanız; lütfen yazdıklarımı dikkatlice okuyun.

Protez Saç Nedir ?

Protez saç; kumaş, polyester veya tül bir altyapıya, yapay ya da gerçek insan saçlarının çeşitli yöntemlerle dikilmesiyle ortaya çıkan saç sistemidir. Halk arasında aynı zaman da takma saç, yapıştırma saç ve peruk olarak da bilinir.  Kullanılan altyapının cinsine, kalitesine göre doğal görünüm elde edilebilir.  Detayları göster.

Protez Saç Alt yapı (Alt taban)

Protez saç altyapı  görünümde ve kullanımda büyük rol oynar. Doğal görünümü veya dayanıklı-uzun ömürlü olmasını belirleyen kullanılan alt taban çeşididir. Protez saç altyapıları yada tabanları farklı maddelerden imal edilebilir. Global pazarda en çok tercih edilen üç materyal vardır. Bunlar başta Polyester-Ürethan (PU) olmak üzere; kumaş tül, ve thin skin denilen malzemelerdir. Detayları göster.

Protez saç yapıştırıcıları

Protez saçın kafa derisine tutturulması ve sabit kalması için bir takım yapıştırıcı çeşitlerine ihtiyaç vardır. Genel olarak  bant ve sıvı yapıştırıcı olmak üzere iki çeşit protez saç yapıştırıcısı vardır.

Protez Saç Bandı

Protez saç bandı, sistemin altyapısına yapıştırılır ve daha sonra kafa derisine yapıştırılarak sabit durması sağlanır. Dünyada en yaygın olarak kullanılan protez saç bantları ultra hold, süpertape, Mavi banttır. Devamını göster.

Protez Saç likit Yapıştırıcı :

Protez saç likit yapıştırıcı bir çok sebeple kullanılabilir. Ultra doğal görüntü için veya daha sıkı bir tutuş için kullanılabilir.

Protez Saç Bakımı :

Protez saç bakımı, kullanılan yapıştırıcıların belirli bir süre sonra tutuculuğunu kaybetmesiyle ortaya çıkan durumu düzeltmek için yapılması gereken periyodik bir bakımdır. Protez saç bakımı maksimum 16 günde bir yapılması gerekir.

Hiçbir yapıştırıcı ve bant 30 günü aşan kullanım ömrü sağlamaz, sağlayamaz. Aksini iddia eden protez saç merkezlerinden koşarak kaçın. 8 Yıllık kullanıcı tecrübemle söylüyorum, 30 gün ve üstü dayanabilen herhangi bir yapıştırıcı veya bant yok.

Protez Saç Bakımında Neler Yapılır :

Protez saç bakımında ömrünü tamamlamış bantlar, solüsyon yardımıyla çıkarılır, sistemden yapıştırıcı atıkları arındırılır. Sistem su ve şampuan yardımıyla temizlenir. Saçların boyaya ihtiyacı var ise boyanır ve tekrar kullanıma hazır hale getirilir.

Bakımın Önemi :

Zamanla tutuculuk özelliğini kaybeden bazı yapıştırıcı ve bantlar zamanında temizlenmediğinde kalıntı yapar. Bu kalıntılar akar ve protez saçın altyapısına bulaşır. Tül altyapılarda gözenekleri tıkar, tülün üstünden saçlara bulaşır. Temizlenmesi zor olan bu bölgede kalıntı kalırsa, zamanla saçları döker. Bu durumda sistemin ömrünü kısaltır. Protez saç kullanan biri iseniz, bakımlarınızı aksatmadan yaptırmanızda fayda var. Düzenli bakım, hem kullandığınız sistemin ömrünü uzatacak hem de dış görüşünüzü daha da kaliteli yapacaktır.

Protez Saç Bakım Ne kadar :

Protez Saç bakımı ne kadar ? Protez saç bakımı 2021 yılı itibariyle Türkiye sınırları içerisinde min 60 TL ‘dir. (ANKARA) Maksimum 250 TL ‘lere kadar çıkabilmektedir. (İSTANBUL)

Doğal Görünüm

Protez Saçta Doğal Görünüm önemlidir. Çünkü kullanan insanlar, toplulukta veya arkadaş ortamında herhangi bir şekilde saçlarının mevzu bahis olmasını istemezler. Doğal protez saç için tül yada thin skin bir altyapı kullanmanız gereklidir. Saç yoğunluğu %100 ‘ü geçmemeli ve şakak bölgesi ağartılmış olmalıdır. Ayrıca, orijinal saçınızın rengi ve dalgası protez saçın rengi ve dalgasıyla aynı olmalıdır. Doğal görünüm için, Doğal Protez saç için yazımızı okuyabilirsiniz.

Protez Saç Ömrü

Protez saç ömrü ; kullanıcının kullanım dikkatine, sistemin kalitesine ve altyapısına göre değişiklik gösterir. Eğer ilk kez tül bir altyapı kullanıyor iseniz, tül protez saç ömrü maksimum 6 aydır. Biraz daha ustalaşmış ve bakımlarınızı tam zamanında yapan bir kullanıcı iseniz bu süre 9 aya kadar çıkabilir. PU sistem protez saçların ömrü ise minimum 9 aydır. Dikkatli ve usta bir kullanıcı 24-36 ay arası rahatlıkla kullanabilir. Thin Skin altyapılar ise dikkatli kullanımla beraber 9-12 ay kullanım ömrü sunabilir.

Uzun Ömürlü Protez Saç

Uzun ömürlü bir protez saç istiyorsanız, PU altyapı tabana sahip bir sistem seçmelisiniz. Pu yapısı gereği dayanıklı ve kalın bir malzemedir.(1 mm civarında). Uzun yıllar boyunca kullanmak isterseniz size full PU taban bir protez saç tavsiye edebilirim.

Protez Saç Fiyatları

Protez Saç Fiyatları, saç merkezlerin de2021 yılı itibariyle 2.000 – 15.000 TL arasında değişmektedir. Üretim önderliğini elinde tutan çin piyasasında ise protez saç fabrika fiyatı 120 – 600 USD arasında değişmektedir.

Protez Saç Kullanmanın Maliyeti

Protez saç kullanmak günümüz çağında gerçekten de bir ayrıcalık oldu. Dolar kurunun zamanla artması ve 8,70 TL yi görmesiyle, protez saç ve yan ürünlerinin fiyatı TL bazında arttı. Bu durum, bakım ve uygulama yapan merkezlere  de yansıdı.

Acemi bir protez saç kullanıcısının 1 yıllık masrafına bakalım.

Orta halli bir protez sac merkezinde uygulama yaptıracağınızı düşünelim. Protez saç uygulamanıza 3500 TL verdiğinizi varsayalım. 1 yıl dayanabileceğini düşünelim ve ortalama 12 günde bir bakım süreniz olduğunu varsayalım. Her bir bakımı 130 TL ‘den yaptırdığınızı kabul edelim

Bu demek olur ki yıllık 3900 TL bakım masrafınız olacak, 3500 TL ‘de protez saç uygulamanıza vermiştiniz. Toplam 7.400 TL civarı bir masrafınız olabilir.

Evde protez Saç bakımı

Evde protez saç bakımı ile masrafınızı 1/3 oranına düşürebilirsiniz. 2021 yılında evde bakım yapmanın maliyeti ortalama 20-25 TL’dir. Senelik olarak 600-750 TL arası masrafınız olacaktır. Evde protez saç bakımı nasıl yapılır ?

Protez Saç Bakım seti

Protez saç bakım seti, bir kullanıcı için olmazsa olmazıdır. Evinizde bulundurmanız gereken acil durum kitidir. Protez saç bakım malzemeleri ana hatlarıyla şunlardır : İzopropil alkol, c22 solvent(Şart değil fakat işi çok kolaylaştırıyor), pamuk, makas ve tercih ettiğiniz banttır. Detaylar için tıklayın.

ÇİN’den Protez Saç Siparişi

Çin’den protez saç siparişi ; hiçbir firma veya merkeze bağlı kalmadan istediğiniz protez saçı çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Bu noktada tavsiyem ; ilk kez kullanmayı düşünen arkadaşların ÇİN’den alışveriş yapmamalarıdır. Çünkü bilmedikleri ve tecrübe etmedikleri bir sürü olumsuzluk ile karşılaşacaklar. Bunun üstesinden gelmek için en az 1 yada 2 saç eskitmelerini tavsiye ederim.

Bu tecrübeyi edindikten sonra, çok daha ucuz protez saç satın alabilecekler ve masrafları kat kat düşecektir. Siparişi aldıktan sonra yapmaları gereken tek şey protez saç kesimine hakim bir kuaför bulmalarıdır. Detaylı bilgi için tıklayın

Protez Saç çıkar mı ?

Protez saç, iyi bir bakım sonrasında normal kuvvetli bantlar ile kullanıldığı zaman kolay kolay çıkmaz. Futbol, basketbol oynarken, yüzerken, motorla giderken herhangi bir şekilde kafanızda düşmez. Birisi çekerse çıkma ihtimali vardır tabi ki de. Sonuçta çıkmayan bir şey olsaydı, bunu kuaförünüzde çıkaramazdı, sizde çıkaramazdınız. Yazının devamı için tıklayın.

Protez Saç ile Uyku

İlk zamanlar protez saç ile uyurken sıkıntı çekebilirsiniz, ama bir müddet sonra alışıyorsunuz. Zaten yatamama nedeniniz de %80 psikolojik oluyor.

Protez Saç Kafada Ağırlık yapar mı ?

İlk uygulama zamanlarında kafanıza tüy koysanız bile ağırlık yapıyor. Yoğunluğu az ve tamamen tül bir altyapı kullanırsanız, alışma süreciniz daha çabuk olacak. 40-50 gr ağırlığına sahip tül altyapılar gerçekten de rahat ve konforlu bir kullanım sağlıyor.

One thought to “Protez Saç İlgili Bilinmesi Gereken Tüm Gerçekler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir