Doğal protez saçın kriterleri nelerdir ?

Doğal protez saçın kriterleri nelerdir ?
Saç dipleri ağartılarak saç düğümleri gizlenmiş. Dikkat edin saçtaki seyreklik çok güzel bir doğallık katmış. Ayrıca şakak çizgisinin uyumu yanlarla uyumlu dizayn edilmiş.

Doğal protez saçın kriterleri nelerdir ?
Doğal protez saç var mıdır ? Doğal protez saç nasıl seçilir ? Doğal bir protez saçın kriterleri nelerdir.?
Gibi önemli soruların cevabını kısmen de olsa daha önceki yazılarda belirtmiştim. Şimdi tüm detayına kadar inebildiğimiz kadar inelim. Öncelikle protez saçta doğallık tek bir öğeye yada unsura bağlı değildir. Birbirileri ile zincir halinde olan bu kriterler birbirini tamamlar. Biri eksikse bile doğallık tam yakalanmaya bilir.

Şimdi madde madde bu kriterleri inceleyelim. Önem sırasına göre başlık başlık gideceğim. Yalnız bu maddeler ultra Premium doğal protez saç içindir.

1-) DOĞAL PROTEZ SAÇ İÇİN RENK UYUMU :Protez saçın rengi, kendi orijinal saçınızın rengiyle en az 95% oranında eşleşmeli. Protez saç, kendi orijinal saçınızla beraber taranacağı ve birbirlerine karışacağı için renk uyumu çok önemlidir. Orijinal saçınızdan sadece bir ton açık veya bir ton koyu renk bile ilerleyen zamanlarda size sıkıntı yaşayacaktır. O yüzden saçınızın rengini iyi belirlemeli, protez saçın rengini de ona göre seçmelisiniz. Renk uyumunu yakaladığınız taktir de ilk kriteri başarmışsınızdır demektir.

NOT : Saçında beyazı olanlara tavsiyem ; Saçınızda ki beyaz oranı ne kadarsa, protez saçınızı da o kadar beyaz saç ekletin. Örneğin saçınızda %10 oranında beyaz saç var, vereceğiniz protez saç siparişinde de  % 10 oranında beyaz saç ekletin. İnanın bana etkisi çok büyük. Çevreden hiçbir anormal bakış almazsanız. Bu kadar uyum içinde olunca kimse saçınıza dikkat bile etmiyor zaten. Süper değil mi ?!

2-) DOĞAL ŞAKAK ÇİZGİSİ GÖRÜNÜMÜNE SAHİP BİR ÜNİTE ;

Evet arkadaşlar renk işini hallettik. Şimdi geldik doğal şakak çizgisine sahip bir  üniteye.( natural hairline)
3.tekil bir kişinin gözünden doğallık ; renk uyumluluğundan sonra, ön şakak çizgisinden başlar. Sizin önce ki halinizi bilen bir kişi, saçlı halinizi gördükten sonra direk saçınızın ön tarafını inceleyeceğine emin olabilirsiniz. Burada anormal gözüken bir durum, o şahsın bakışlarının dikkatlice ve dakikalarca şakak çizgisine bakmasına sebep olacaktır. Ama gerçekten doğal bir ünite kullanıyorsanız sadece bir 10 saniye şaşıracağını ve anormal bir durum göremedikten sonra çok yakışmış diyeceğini göreceksiniz. (%100 tescilli, hem de birden çok defa)

Ben ilk yaptırdığım saçı hatırlıyorum, tabi o zaman işin detayını bilmiyoruz, altyapı çeşitliliği var mı, renk nasıl olmalı, yoğunluk nasıl olmalı, protez saç firması ne derse o ! “hayır öyle iyi olmaz “ diyecek bir bilgim yok ki !

Neyse uyduk imama, sıçtı ağzımıza. Bir saç yaptılar hacı, saç %180 yoğunlukta. İnan bana bir insan evladının saçı bu kadar sık olamaz. Abartmıyorum altyapı yarım santim kalınlığında. Kafamda yarım kilo bir cisim taşıyorum. Siyah plastik çim adam gibiyim. Her gören bana korkunç bakıyor. Bir çok yakınım ve arkadaşlarımda öyleydi. Sohbet ederken milletin sizin saçınızı incelediğini fark etmek iğrenç bir duygu. O an daha çok rezil olmayacağı bilsem, çıkarır atardım o saçı. Son bütün hayallerimi protez saça bağlamıştım çünkü, onu kullanırken mutlu olacaktım, mutsuz değil. Çok büyük hayal kırıklığıydı benim için.


ENAYİ UYANDI AMA 😉


Ama yolu yordamı öğrenince, İngilizce de çok iyi çok şükür, daha ilk saçımı kullanırken işin tüm detayını öğrendim. İkinci saçımı kendim aldım Çin’den bir fabrikadan. İstediğim kriterlerde, tam bana göre. Çok doğal, hafif ve konforlu…Hele ilk saçtan sonra nimet gibi geldi. Kafamda yok gibiydi gerçekten. Derimin hava aldığını hissediyordum sonunda. Üstelik saç firmasına 2750 TL ödemiştim. İkinci saçımı 340 TL ye almıştım hiç unutmam.(2013). Tabi dolar kuru bugün ki gibi değildi.

İlerleyen konularda bu bloğu okuyan herkes istediği saçı alabileceği en düşük fiyata alacak ancak biraz sabır.
Gelelim başlığımıza neydi sahi “Doğal şakak çizgisine sahip protez saç”.
Protez saçlarda doğal ön şakak çizgisi nasıl olur ?
– Öncelikle kullanılan tülün renginin sizin teninizin rengine yakın olması gerekir.(%100 eşleşmesi gerekmiyor).
– Saç sık ekilmiş olmamalı, seyrek olmalı 90% yada %100 yoğunluk iyi.
– Saçların düğümü ağartılmış olmalı (bleanched knots). Bu özellik çok önemli..! Bazı saçlar dikilerken altyapıyı bağlandığı düğüm belli olur. Bunu ağartırlar ve o düğümler görünmez olur. ünite normal yoğunlukta olduğu için, saç sanki derinizden çıkıyor izlenimi verir. Hemen örneği aşağıdaki resimde.
Bazı saçlarda ağartılmış saç köklerinin rengi sarımtırak gözükürken, kaliteli altyapılarının ağartılmış düğümleri beyazımsı görünür. Orijinal saçlarınızı şöyle bir tersi yönde tarayın, dipteki saç renginin beyaz renk olduğunu göreceksiniz. Böyle bir ağartılmış üniteyi tercih edin.

– Eğer protez saçınız ağartılmış düğümlere sahip olduğu halde çok sıksa, saçınız yine doğal görünmez.
– Eğer saçınız normal yoğunlukta ama kökleri ağartılmamış ise tamamıyla doğal gözükmez. Dibi tülün rengi neyse onun renginin tonlarında görünür.

Dediğim gibi tüm kriterler bir bütün. Bütün kriterleri bir arada bulunduran bir ünite seçin.

3-) DOĞAL PROTEZ SAÇ DALGASI

Bunun önemi yukarıda ki 2 kriter kadar mühim değil ama dikkat etmenizde yine fayda var. Saç dalgasını, dalga çapı değerine göre seçebilirsiniz. Mesela orijinal saçınız hafif dalgalı diyelim ,dalga çapı 24,26,28 veya 30 mm olan bir ünite seçebilirsiniz. Renk konusunda uyumluluk nasıl katıysa, dalga çapı konusunda da uyumluluk o kadar esnek.
Aşırı dalga çapı farklılığından kaçının. Mesela orijinal saçınız düz. Ama siz dalga çapı küçük olan bir protez saç aldınız. Dalga çapı 18 mm  yada 20 mm diyelim. Saçınızı kafanıza koyduktan ve kestirdikten sonra, orijinal saçınızın düz ama protezinizin kıvırcık olduğunu görecekseniz. Bu da mantık dışı bir görünüme sebebiyet verecektir.

4-) DOĞAL PROTEZ SAÇ YAPIŞTIRICILARI;

Evet yukarıdaki kriterleri yerine getirdik, her şey çok güzel. Peki bu doğallığı devam ettirebilmek için nasıl bir yapıştırıcı kullanabilirim ?
– Seçenek çok, bir çok bant türleri ve likit yapıştırıcılar mevcut .Kenarları Pu, ön ve ortası tül bir altyapınız varsa hemen hemen her yapıştırıcı maddeyi kullanabilirsiniz. PU tabanlılar, bant tutma kabiliyeti konusunda tül tabanlı altyapılara göre daha çok avantajlıdırlar.

Bu yapıştırıcı maddeler konusuna uzun uzun değineceğim zaten ama kısaca burada da bilgi vermek istiyorum.
Doğallığı devam ettirebilmek için ince bant seçmeniz gerekir. Dünya genelinde en çok tercih edilen bantlar mavi protez saç bandı ve ultra hold protez saç bandı isimli yapıştırıcılardır.

Ayrıca sektörde Dünya lideri olan WalkerTape ‘in bir ürünü var. Adı “Ghost bond” internetten görsellerine bakabilirsiniz. Likit formda bulunan bu yapıştırıcı birden çok katmanlarla beraber kafa derinize sürülür. Daha sonra protez saç yapıştırılır. Bu yapıştırıcının özelliği kuruduktan sonra ince bir katman olması ve tülü kafa derinize iyi yapıştırarak, tülün gözeneklerini ve düğümleri gizlemesidir. Parlamayan yapısı sayesinde belli olmayan bir yapıya sahiptir.
“No-shine tape” diye adlandırılan bant türleri haricinde hemen hemen her bant zamanla parlama yapar. Buda tülün altında farklı bir renk gibi gözükerek belli olma ihtimali var.

5-) PROTEZ SAÇIN BÜYÜKLÜĞÜ

Bu konu çok çok uzun ama ben size kısaca bahsetmek istiyorum. Uzun kısmını “yurtdışından nasıl protez saç alınır” başlıklı yazımda anlatacağım. Öncelikle kafanızın ölçüleri, yani kel bölgenin ölçülerini belirlemelisiniz. Bu alan belirlenirken, ölçüyü işinize gelmesi gerektiği gibi ölçmeyin. Yani sırf küçük olsun, pratik olsun diye alınan yanlış bir ölçü ilerleyen zamanlarda size ciddi sıkıntılar çıkartabilir.
Kel ve seyrek olan bölgeleri uzadığında cansız, güçsüz ve protez saçla uyumlu olmayacağını unutmayın. O yüzden kel ve seyrek olan bölgeleri jiletle kestiğinizi hayal edin. Aşağıdaki resimdeki gibi dikey ve yatay ölçülerini ölçün. Ölçü biriminiz santimetre ise bunu inch’e çevirmek için 2,56 ya bölün. Elde ettiğiniz değer inch cinsinden kafanızın ölçülerini belirlemiş oldunuz
Ulan ne yazdım arkadaş elim kolum ağrıdı. Konu çok dağılmış gibi ama sizin için kısaca özetleyeceğim tekrar

Doğal protez saç için ;
1-) ORJİNAL SAÇINIZLA RENK UYUMU % 95 EŞLEŞMELİ
2-) DOĞAL ŞAKAK ÇİZGİSİ GÖRÜNÜMÜNE SAHİP BİR ÜNİTE SEÇMELİSİNİZ ;
                       – Tülün rengi cilt renginize uysun
                       – Saç seyrek yada orta yoğunlukta olmalı,çok sık olmamalı
                       – Saç düğümleri ağartılmış olmalı
3-) SAÇ DALGASI,KENDİ SAÇINIZIN DALGASINA BENZEMELİ
4-) TÜLÜN ALTINDAN BELLİ OLMAYAN PROTEZ SAÇ YAPIŞTIRICILARI KULLANILMALI;
5-) PROTEZ SAÇIN YERLEŞTİRİLECEĞİ ALANIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ İYİ TESPİT EDİLMELİ

Umarım faydası olmuştur. Doğal protez saç önemini ve doğal bir protez saçın kriterlerinin ne olduğunu anlatabilmişimdir. Öyleyse ne mutlu bana. Zamanla daha çok resimlerle de yazılarımı destekleyeceğim merak etmeyin.

Tavsiyem mümkün olduğu kadar doğal protez saç seçin.

Hoşça kalın bir sonraki yazıda görüşmek üzere

İlginizi çekebilir ;

Protez Saç Nedir ?
Protez saç günlük yaşantıyı kısıtlar mı ?
PROTEZ SAÇLA SPOR YAPMAK MÜMKÜN MÜ
PROTEZ SAÇ BELLİ OLUR MU
Protez saçı kimler kullanabilir ?
Protez saçı ne zaman uygulamak gerekir ?
Hangi protez saç firmasını tercih etmeliyim ?
PROTEZ SAÇLA YÜZMEK
Protez saç çeşitleri nelerdir ?
Doğal protez saçın kriterleri nelerdir ?
Kaliteli ve Ucuz Protez saç farkı Nedir ?
Protez saç fiyatları nedir ?
Çin’den protez saç siparişi nasıl verilir ?
Yurtdışından ucuz protez saç siparişi nasıl verilir ?
Protez saç için kafa ölçüsü nasıl belirlenir ? Ölçü nasıl alınır ?
Protez saç caiz midir ?
Protez saç gusül abdesti almaya engel midir ?
Protez saç çıkar mı ?

24 thoughts to “Doğal protez saçın kriterleri nelerdir ?”

 1. Kar gütmeyen bir blogda olsa en azından sizin verdiğiniz ve memnun kaldığınız firmaları yazmanız uygun olurdu diye düşünüyorum.
  Bu birçok arkadaşa gayet yardımcı olur.
  İlerideki bir yazınızda ise bantlı sistemi anlatırsanız çok iyi olur .Mesela sizin resimde paylaştığınız protezde ön taraf bant gibi değil sanki.

  1. Merhaba,ben piyasa da iyi niyetli bir firma olduğuna inanmıyorum.Yıllardır saçımı kestirmek için gittiğim firmanın bile,para kazanmak uğruna attığı palavralarına bir çok kez denk geldim. Bir başkasına nasıl önerebilirim bu protez saç firması iyi bu kötü diye.Ben kimseye kefil olamam.Ama yeni keşfettiğim bir yer var beğeniyorum,dürüst ve iyi niyetliler.Eğer bu tutumlarını bozmazlarsa ileri de tavsiye edebilirim.

   Bantlı sistemler kullanılıyor genel de Türkiye’de.Çok ince bantlar var,onlarla da resimdeki görüntünün aynısını yakalayabilirsiniz.Bant ve likit yapıştırıcılar hakkında geniş kapsamlı bir blog yazacağım çok yakında..

 2. Bende 3 aydır protez saç kullanıyorum. Bantlar konusunda bilgilendirici yazı yazarsanız sevinirim.

 3. Yalnız şunu unutmayalım bahsettiğin yoğunluktaki saçlar (%90 veya %100) daha kısa ömürlü oluyor değil mi? Genel prensip ne kadar doğalsa o kadar kısa ömür zaten.

  1. Cem, anlatmak istediğin hikayen yada tecrüben var ise protez saçla ilgili bir kullanıcı hesabı açabilirim, bahsetmeyi unuttuğum bir şeyler varsa sen yazabilirsin

 4. Ben bahsettiğiniz yoğunlukta protez saç kullanıyorum,normal de 5-6 ay dayanır,ben 10-12 ay kullanabiliyorum.Bakım çok önemli.Bakımları tam zamanında yapın,bantların akmasını beklemeyin,çünkü tül altyapılarda,eriyen bantların kalıntıları saç diplerine yapışır,sertleştirir ve zamanla saçı döker.Bakım sırasında protez saçı iyice kalıntılardan temizleyin.Saçınızı birbirine dolamadan yıkayın.Protez saçın üstünden kafanızı kaşımayın.

  3+ senelik kullanıcı + hairplus mağduru + şimdiler bağımsız kullanıcı.
  Sevgili yazar,forum açıldığı zaman rütbe isterim bilgin olsun.

   1. Fark etmiyor Çin’deki malum protez saç üreticilerinden alıyorum, bazen aliexpress’ten kafama yatan olursa. Genel olarak hepsinin hammaddesi aynı iş kullanma da bitiyor

 5. Daha önce “protez saç çeşitleri” başlığında da yazmıştım. Aliexpress’deki bir firmadan üç kere saç aldım. Önler tek diğer kısımlar çift düğüm. Sorun şu ki her aldığım saça ne kadar iyi baksam da çift düğüm olan kısımlar 2. aydan itibaren sertleşmeye başlıyor. Duş alıyorum, iki saat sonra yine sertleşiyor. Çok kaskatı diyemem ama bariz bir sertlik oluyor. Bu arada her gün nemlendiriciler kullanıyorum, bakımlarını asla geciktirmiyorum, kısacası özenle kullanıyorum ama o sertleşmenin sebebini bir bulamadım. Acaba çift düğüm olduğu için mi yoksa o aldığım firmanın saçları mı öyle onu da bilmiyorum çünkü farklı bir firmadan almadım hiç.
  Bu yüzden de geçen hafta ünlü bir firmadan yaptırdım tekrar maalesef…
  Bu arada, Aliexpress’ten aldığım saçların montajını ve bakımlarını başka bir firmaya yaptırıyordum ve ön tarafta çok milimetrik kalkmalar oluyordu. Bu da tahmin edersiniz ki çok can sıkıyor. Ön tarafın özellikle yan kısımları sürekli ufak ufak kalkıyor (iki dk sonra tekrar yapışsa da) tam yapışmıyor, sonra saçlar bantarın altına giriyor çıkarmakla uğraşıyorsun falan…. Bu yeni saçı aldığım firmada ise tam tersi yapışkanlık inanılmaz derecede. Arada saçı hafif hafif çekmeme rağmen kalkma yok. O bakıma gittiğim firmada, walker tape ultra hold, mavi bant, supertape hatta bunların üstüne bir de sıvı walker tape uygulamalarına rağmen kalkma olurken, bu yeni saçı aldığım firma da walker tape kullanıyor ama nasıl oluyorsa kalkma sıfır. Bunu da çözemedim açıkçası…

  1. Saç fabrikaları, yumuşatıcı denen bir madde kullanıyorlar genelde. Bu madde saçta 15-20 gün arası kalıyor daha sonra etkisini yitirdiği için saç sertleşiyor. Düğüm konusundan olacağını düşünmüyorum, yumuşaklık saçın dokusuyla alakalı. Yine de saçı incelemek lazım. Saçın sıklığı ne kadar ?
   Firmanın kullandığı yumuşatıcı maddelerden de fark edebilir. Bu da bazı firmaların saçı diğerine göre daha yumuşak olabilir.

   İçim gitti Cem, bir merkezde saç yaptırmana üzüldüm ? Keşke başka üreticininkini deneseydin. Biliyorsun ki çin’den protez saç alabileceğin bir çok platform var, fabrika satış siteleri var.

   Yapıştırıcı konusuna gelince, orijinal yapıştırıcılar gerçekten çok fark ettiriyor. Tavsiyem,Türkiye’den protez saç bandı olacaksanız walker tape ‘in satış onayı verdiği mağazaları seçin.Biraz araştırırsanız internetten çok çabuk bulacağınıza inanıyorum.

   1. Şimdi öncelikle ilk cümlene bakarsak o zaman her saç 15-20 gün sonra sertleşiyor mu, bu yumuşatıcı madde etkisini yitiriyorsa? İşte bu yüzden diğer firmalara da güvenemedim çünkü aşağı yukarı bütün firmalar aynı diyoruz zaten. Görüntüde de birebir aynı durmakla birlikte, hepsinin özellikleri (dayanma süresi, düğümler vs.) aynı açıklamalarda.
    Önceki aldığım saçların sıklığı hep ortaydı yani %120 yoğunluk olarak geçiyor. Saçın dokusu hoştu aslında mesela bu yeni firmada yaptırdığımın saç telleri çok çok ince aslında çok da memnun kalmadım ama idare edicez maalesef artık.
    Ayrıca bence şu çindeki güvendğimiz firmaların isimlerini veya linklerini paylaşalım derim burda. Madem ki yardımcı olacağız birbirimize burdan başlayalım işte firmaları paylaşarak.

    1. Evet yabanci forumlarda bu yumuşatıcı maddeyi arastirabilirsin, ilerleyen zamanlarda o yumuşatıyı kullanıp hakkinda bir blog yazacagim.

     Ince sac telli protez saçları genelde europe diye gecer piyasada.Cok değerli ve pahalıdır.Kiymetini bil europe ise

     Tek amacim gayem zaten buradan en ucuz ve en kaliteli tedarikcileri paylasmak kardesim.Ama burada acik acik paylaşmak umut tacirlerine koz olacaktır buna emin ol.Sabir biraz forum sitesi tasarimi yaptiriyorum.Bitince oradan paylasacagiz bol bol,sadece gercek protez sac kullanıcılarına

 6. Ya ben o forumları bir türlü bulamadım o kadar araştırmama rağmen. Paylaşabilir misin onları ya da arama parametrelerini?

 7. Bu arada saçı yaptırdığım yere sormuştum saçlarınız Hint mi Avrupa mı diye? Avrupa saçına daha yakın çok yumuşak ve ince tellidir demişlerdi zaten… Açıkçası bu gittiğim yer hem evimin yakını diye hem de İnternette tek bir olumsuz yorum bulamadım ve google puanları da en yüksek firma şu an ve daha ikinci bakıma gittim ilgi alaka ve özen üst düzey cidden hakkını vermem lazım. Saç için çok memnun değilim dedim ama şu an kullandıkça görüyorum çok güzel şekil şekil alıyo cidden ve çok yumuşak sevmeye başladım bakalım kullandıkça artılarını eksilerini yazarız.

 8. Cem bende yaptıracamda bana yerini söylermişim reklam olmasın diye tlf yazdım mesaj veya arayabilirisn 05453117447 benimde çok ihtiyacım var yardım edersen sevinirim

 9. Merhaba, Türkiye’de protez saç hakkında böyle detaylı bir blog görmek çok heyecan verici.
  2020 de protez saç yaptırdım bende. Doğal protez saç için böyle kriterler olduğunu hiç bilmiyordum. Teşekkürler

  Amerika’da protez saç firmaları hakkında bilgisi olan varsa lütfen yazsın.

 10. Sizin halen alışveriş yaptığınız sipariş verdiğiniz firma ismi nedir. Bende yukarıdaki seçeneklere göre sipariş vermek istiyorum.

 11. saçımda ekim vaR ön şakak çizgim güzel 2 cm geriden şakak bölgesinin ğeotez çok doğal dueuyor diorlar dostum görüşün nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir