Protez saç ve abdest ? Protez saç gusül abdesti ?

Protez saç ve abdest ? Protez saç gusül abdesti ?

Arkadaşlar merhabalar, protez saç ve abdest, gusül abdesti konusunda beraberiz.
Ülkemiz Müslüman ülkesi olduğu için ve vatandaşlarımızın da %96’sı Müslüman olduğu için akıllarına takılan ciddi sorular var. Protez saç gusül abdestine engel mi ?…
Protez saç ile gusül abdesti nasıl alınır? Sen nasıl alıyorsun? protez saç, gusül ? Protez saç ve abdest sorusu hep merak konusu olmuştur.
Bunların hepsi benim de aklımda ciddi soru işaretleri bırakmıştı.

Bence,; protez saç gusül abdestini engelliyor. Bu benim şahsi düşüncem , farklı fikirdeyseniz yorum yapabilirsiniz. Neden böyle düşündüğümü de söyleyeyim size ; protez saçlar hava ve su geçirir doğru ama, protez saçın kenarlarındaki bantlardan su geçmiyor. Su geçmediği için de bandın olduğu yer ıslanmıyor, yıkanmıyor. Bu yüzden ben protezin saçın gusül abdestine engel olduğunu düşünüyorum. Ben gusül abdesti alırken saçımı çıkarıp öyle alıyorum açıkçası. Tereddüt varsa aklınızda zaten abdestiniz kabul değildir.

Likit yapıştırıcı kullandığınız takdirde de aynı durumlar geçerlidir. Şimdi ama bu bant değil likit yapıştırıcı diye düşünebilirsiniz. Likit yapıştırıcılarda sürüldükten biraz sonra katmanlaşıp katılaşıyor. Bu da likit yapıştırıcının geçirgenliğini azaltıp, cildinizin su ve hava almadığı anlamına geliyor. O yüzden benim düşünceme göre ; Protez saç gusül abdestini engeller. Sizler ne düşünüyorsunuz merak ediyorum..

Protez saçın normal abdesti ise engellemediğini düşünüyorum.  Çünkü bandın olduğu bölgede bir temizlik ya da yıkama olayı olmadığı normal abdeste içim rahat.

Dinimiz mantık dini değil mi ? Mantık çerçevesinde düşünürsek olay bu.

Protez saç caiz midir ?

protez saç caiz midir ? Protez saç caiz midir ? Benim araştırmalara göre elle tutulur net bir bilgi yok. O yüzden net bir şey söylemek güç. Yorum yapılır mı bu konu hakkında bilmiyorum ama benim düşüncem şu ; Eğer, protez saç kişinin dini vecibelerini yapmaya engel oluyorsa protez saç caiz değildir diye düşünüyorum. Eğer kişi protez saç ile dini ibadetlerini ve vecibelerini yerine getirebiliyorsa protez saç caizdir diye düşünüyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz ?

PROTEZ SAÇ CAİZ Mİ DİR ?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere …

İlginizi çekebilir ;

Protez Saç Nedir ?
Protez saç günlük yaşantıyı kısıtlar mı ?
PROTEZ SAÇLA SPOR YAPMAK MÜMKÜN MÜ
PROTEZ SAÇ BELLİ OLUR MU
Protez saçı kimler kullanabilir ?
Protez saçı ne zaman uygulamak gerekir ?
Hangi protez saç firmasını tercih etmeliyim ?
PROTEZ SAÇLA YÜZMEK
Protez saç çeşitleri nelerdir ?
Doğal protez saçın kriterleri nelerdir ?
Kaliteli ve Ucuz Protez saç farkı Nedir ?
Protez saç fiyatları nedir ?
Çin’den protez saç siparişi nasıl verilir ?
Yurtdışından ucuz protez saç siparişi nasıl verilir ?
Protez saç için kafa ölçüsü nasıl belirlenir ? Ölçü nasıl alınır ?
Protez saç caiz midir ?
Protez saç gusül abdesti almaya engel midir ?
Protez saç çıkar mı ?

7 thoughts to “Protez saç ve abdest ? Protez saç gusül abdesti ?”

  1. Şimdi androjenik saç dökülmesi psikososyal problemler yaratıyor ve kişi protez saç kullandığı zaman o psikososyal sağlık problemleri ortadan kalkıyor bu anlamda caiz olabilir. Ha şu olursa caiz olmayabilir kişinin saçları vardır keyif olsun diye kullanır bunda sorun olabilir.

  2. Protez diş kullanımında gusül geçerli mi diye araştırmıştım cevabı protez diş bölgesindeki deri su geçirmez geçirmese de tedavi amaçlı olduğu icin gusülü geçerli olur diye bir fetva okumuştum . Bu durumda yukarıdaki arkadaşında belirttiği gibi protez saçı psikolojik sebeplerden şansızlığın vermiş olduğu ruhsal bunalım ve sıkıntılardan kullanıyorsa ve kullandığı zamanda protez saç psikolojisini düzenleyip tedavi amaçlı oluyorsa acaba o zaman protez dişteki gibi tedavi amaçlı olduğu icin gusül geçerli olur mantısı kabul olmaz mı ? Bu arada bende bantların su geçirmediğini düşünüyorum her ne kadar protez firmaları geçiriyor dese bile … yani sözümona gusül kabul olacaksa ancak psikolojiyi tedavi edici etkenden kaynaklı kullanıldığında kabul olabilir . Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere .

  3. Protez saç ile bence gusül olmaz çünkü o bantların altına su gideceğini düşünmüyorum gitse sabit kalamaz bu yüzden. Protez saç kullanan kişi protez saçı çıkarıp öyle gusül almalı. En doğru yol bu , zamanla pratik hale gelir ve kolayca çıkarıp tekrar takabilir

  4. Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de protez saçın gusül abdestine engel olduğunu düşünüyorum ve hatta sırf bu yüzden protez saça mesafeliyim. Peki Eray Bey’in de dediği gibi her gusül abdesti almadan önce protez saçın çıkarılması mümkün olur mu? Örneğin haftada 2 3 kere protezi çıkarıp takmak mümkün müdür? Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum, teşekkürler.

    1. Ahmet Bey, biraz kullandıktan sonra ve tecrübe kazandıktan sonra rahatlıkla çıkarıp takabileceğinizi düşünüyorum. Uygun yapıştırıcı ve bant kullandıktan sonra hergün bile çıkarıp takabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir