PROTEZ SAÇ İÇİN ÖLÇÜ NASIL BELİRLENİR.

Protez saç için kafa ölçü nasıl alınır ?
Protez saç için kafa ölçü nasıl belirlenir ?
Protez saç için kafa ölçüsü ; güzel bir görünüm ve konforlu bir kullanım için olmazsa olmazdır. Protez saç için kafa ölçüsü, saçsız bölgenin yani protez uygulanacak bölgenin enine ve boyuna ölçüleri alınarak bulunur.

Öncelikle inch cinsinden bir ölçüm aletiniz var ise işimizi daha kolay halledeceğiz. Eğer inch cinsinden herhangi bir ölçünüz yoksa, şu bilgi lazım olacak, 1 inch = 2,56 cm’dir.

Biliyorsunuz ki protez saç uygulamasında, zayıf bölgeler tıraşlanır. Tıraşlanan bölgenin ölçüsü alınır. Bu bölge protez saç uygulanacak bölgedir. Alınan  ölçülerde protez imal edilir.

Kafamızın  traşlı alanının iki farklı bölgenin uzunluğunu alarak protez saç ölçümüzü belirleyeceğiz.
(siz ölçmek için tıraşlamak zorunda değilsiniz. Sadece protez saçı nereye uygulamanız gerektiğini hayal edin ve oradan ölçmeye başlayın.) Enine, kel olan en uzun ve en geniş mesafeyi ölçüyoruz. Yani baş üstünden kulaktan diğer kulağınızın yönüne doğru olan uzunluğu. Burada kel olan  Resimde ki mesafeyi ölçtük ,ölçtüğünüz ölçü A olsun.


Daha sonra uzunlamasına protez uygulanacak alanın boyunu ölçüyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise, şakak çizgisinin nereden başlayacağından net bir şekilde emin olmalısınız. Şakak çizgisinin başlayacağı noktayı seçtikten sonra, yan taraftaki saçlarınızın başlangıç çizgisiyle uyum içinde olduğuna dikkat etmeniz gerek. Şakak çizgisi için doğru nokta seçtiğinizden eminseniz, (Resimdeki gibi), B uzunluğunu ölçünüz .

Bulduğunuz A ve  B değerleri kel bölgenin enine ve boyuna uzunluğudur. Yani sizin protez saç ölçünüz AxB inch’tir. Buna göre sipariş verebilirsiniz.

Protez saç ölçüsü alırken dikkat edin ! İnce ayrıntılar kötü bir seçime neden olabilir !

Bu arada ölçüyü alırken, “ön çizgim şuradan başlasın, arkası uzun olmasın, eni çok geniş olmasın ki kafamı yastığa koyduğum zaman rahatsız olmayayım” gibi düşünceleriniz olabilir. Ama uygulanacak alanın büyüklüğü sizin isteğinize göre değil, saç yapınızın doğasına göre olmalıdır. Tabi ki protez saç ne kadar küçük olursa verdiği konfor da o kadar büyük olur. Haklısınız.  Ama sırf ölçüyü küçük tutmak için seyrek olan bölgeleri protez alanın içine dahil etmezsen, uyumsuz bir görüntüyle karşılaşman an meseledir.
Piyasa da standart ölçülerde protez saçlar üretilir. Bunlar genel de 5×7,6×8,6×9,7×9,8×10 ‘dir. Bunlardan farklı hazır ölçüleri göremezsiniz.

Protez saç kafa kalıbı nasıl alınır ?

Protez saç kafa kalıbı nasıl alınır sorusu gerçekten kayda değer önemli bir sorudur.Protez saç kafa kalıbı alınırken bilmeniz ve uygulamanız gereken bir çok parametre mevcut.
Protez saç kafa kalıbı nasıl alınır başlığımızda, yukarı da bahsettiğimiz olayın baya bir dışına çıkacağız.

Benim protez saçım lak diye otursun kardeşim, tam olarak kel bölgenin alanına eşit olsun derseniz, ya da benim kafa yapım normal insanlardan farklı, o yüzden özel bir dizayna ihtiyacım var diyorsanız ; customized order yani kişileştirilmiş özel sipariş vermeniz gerekir. Bunu verirken de protez saç için kafa kalıbınız olması gerekir. Bu kalıbı tek başınıza yapmakta zorlanabilirsiniz. Ama yanınızda birisi varsa çok rahatlıkla halledebileceğinizde n eminim. Ben yakınınızda ikinci bir kişinin size yardım ettiğini varsayarak anlatacağım.

Yapılacak prosedürleri madde madde yazacağım ki rahat anlayabilin.

Protez saç kalıbı nasıl alınır ?

Şimdi öncelikle ;
1-) Yüzünüz açıkta kalacak ve  rahat nefes alabilecek şekilde kafanıza bir strecth film geçirin.
2-) Kenarlarından tutup, aşağıya (ayaklarınıza ) doğru hafif bastırın
3-) Strech filmin, kafanızın şeklini aldığını göreceksiniz.
4-) Siz strech’i tutarken, arkadaşınız protez saç uygulanacak bölgeyi geniş uçlu kalın bir keçeli kalemle güzelce çizsin. Strech’i bırakmayın!
5-) Çizim işlemini bitirin.
6-) Daha sonra koli bandı yardımıyla çizilen bölgede ki her alanı 10-15 kez bantlayın. Bu sıra da siz halen strechi aşağıya doğru çekin.
7-) 10-15 kat bant çektikten sonra kafanız ağırlaşacaktır. Arkadaşınız strechin katı ve daha sert bir forma kavuştuğunu hissettiğinde bantlamayı bırakabilir.
😎 Strech’i tutmayı bırakıp kafanızdan çıkarabilirsiniz.Gördüğünüz gibi artık sertleşmiş bir kafa kalıbınız var artık.
9-) Kalıbı, keçeli kalemle çizdiğiniz çizgiyi takip ederek makas yardımıyla kesin.
İşte kalıp işleminiz hazır.

NOT : Kalıbın üstüne, Freestyle ve istediğiniz yoğunluğu yazabilirsiniz. Hatta daha da öteye gidip vorteks bölgenizi işaretleyip, saçların çıkış yönünün nasıl olması gerektiğini oklarla gösterebilirsiniz.

Bu protez saç kalıbı alma konusunu pekiştirmek adına buraya bir video bırakıyorum.
İyi seyirler .
PROTEZ SAÇ KALIBI NASIL ALINIR ?


İlginizi çekebilir ;

İlginizi çekebilir ;

Protez Saç Nedir ?
Protez saç günlük yaşantıyı kısıtlar mı ?
PROTEZ SAÇLA SPOR YAPMAK MÜMKÜN MÜ
PROTEZ SAÇ BELLİ OLUR MU
Protez saçı kimler kullanabilir ?
Protez saçı ne zaman uygulamak gerekir ?
Hangi protez saç firmasını tercih etmeliyim ?
PROTEZ SAÇLA YÜZMEK
Protez saç çeşitleri nelerdir ?
Doğal protez saçın kriterleri nelerdir ?
Kaliteli ve Ucuz Protez saç farkı Nedir ?
Protez saç fiyatları nedir ?
Çin’den protez saç siparişi nasıl verilir ?
Yurtdışından ucuz protez saç siparişi nasıl verilir ?
Protez saç için kafa ölçüsü nasıl belirlenir ? Ölçü nasıl alınır ?
Protez saç caiz midir ?
Protez saç gusül abdesti almaya engel midir ?
Protez saç çıkar mı ?


2 thoughts to “PROTEZ SAÇ İÇİN ÖLÇÜ NASIL BELİRLENİR.”

  1. İyi günler sipariş vereceğim yardımcı olursanız çok sevinirim ben kafa ölçümü aldım 23/17 geliyor hangi ebat ölçüde sipariş vereyim örnek 8×10 gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir